
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 7 |
| Height | 4.57 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 35 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Boost, Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.245 V |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$14.02406
Ext.Price$14.02406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $14.02406 | $14.02406 |
| 10 | $13.55155 | $135.51550 |
